Telefondaki Uygulamalar, kişisel verileri Facebook’a aktarıyor

Facebook’un kişisel verileri ihlal ettiğine dair haberlere bir yenisi daha eklendi. İddia, Wall Street Journal’da yayınlandı.

Gazete, yürüttüğü araştırmalar ve testler sonucu, akıllı telefonlardaki çok sayıdaki uygulamanın hassas kişisel verileri direkt Facebook ile paylaştığını ileri sürdü. Çok özel kişisel bilgilerden, kişilerin finansal durumlarını girdiği ev arama uygulamalarına kadar çok sayıda programın bu verileri Facebook’a gönderdiği öne sürüldü.

Haberde, bu uygulamaları kullanan kişilerin Facebook hesapları olmasa bile verilerinin paylaşıldığı kaydedildi. İddiaya göre milyonlarca akıllı telefon sahibinin ne zaman karın kasları üzerinde çalıştığı ya da hamile kaldığına dair veriler doğrudan Facebook’un eline gidiyor.

70 UYGULAMADAN 11’İ PAYLAŞIYOR

Gazetenin test ettiği 70 popüler uygulamanın en az 11’inin hassas kişisel verileri paylaştığı belirtildi. Facebook’un kullanıcılarının eğilimlerini anlamaları için uygulamaların hizmetine sunduğu yazılım geliştirme programı aracılığıyla bu verilerin paylaşıldığı ifade edildi.

Facebook sözcüsü, gazeteye yaptığı açıklamada, bu durumun Facebook’un ‘uygulamalarla yaptığı anlaşmaları ihlal ettiğini, bütün uygulamalara kullanıcılarının hassas verilerini paylaşmamalarını’ söylediklerini aktardı.

Gazeteye göre kalp ritmini ölçen Instant Heart Rate, kadınların adet düzenlerini girdiği uygulama Flo, emlak uygulamaları Realtor ile Move ve diğer çok sayıda fitness ve sağlık uygulaması hassas kişisel verileri paylaşan programlar arasında.

About Author

Muhammet Erdoğan hakkında 163 makale
Trabzon Çarşıbaşı Doğumlu. Karadeniz Teknik Üniveristesi Elektronik Bölümü Mezunu. Trabzon'da yaşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*