Artık Türkiye’de YouTube Premium dönemi başladı

Ücretli abonelik sistemine dayanan YouTube Premium, Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Peki bu servisin standart YouTube üyeliğinden ne farkı var ve fiyatı ne kadar?
YouTube, ücretli dizi ve film platformlarının yükselişiyle birlikte 2010’lu yılların başından bu yana ücretli abonelik sistemine dayanan bir servis üzerinde çalışıyordu.

2014’te müzik odaklı Music Key servisi piyasaya çıkmış, 2015’te bu servis tüm içerik tarzlarını karşılayacak şekilde YouTube Red olarak isimlendirilmişti. Bundan yaklaşık 14 ay önce, 17 Mayıs 2018’de ise YouTube Premium yayın hayatına başladı.

ABD, Avrupa ve Asya’da bazı ülkelerde kullanıma sunulan YouTube Premium, tıpkı Netflix gibi aylık ücret ödeyerek özel içeriklere ulaşma fırsatı sundu. İçerik üreticileri, reklam gelirlerine ortaklık modeli dışında ikinci bir gelir kaynağına kavuştu.

Ayrıca izleyiciler, daha kaliteli içeriklere reklamsız şekilde ulaşma fırsatı yakaladı. Türkiye için bir süredir planlama aşamasında olan servis, yurt dışındaki tüm özellikleriyle birlikte Türkiye için de resmi olarak hizmet vermeye başladı. Söz konusu özellikler şöyle:

– Tamamen reklamsız YouTube deneyimi,

– Spotify rakibi YouTube Müzik uygulamasına erişim, arka planda müzik dinleme, çalma listeleri oluşturma ve paylaşma,

– Netflix benzeri olan sadece Premium kullanıcılarına özel YouTube Originals içeriklerine erişim,

– Standart YouTube videolarını “picture in picture” yani “resim içinde resim” şeklinde farklı uygulamalarda gezinirken kullanabilme,

– İstenilen kanalın videolarını indirme ve dahili hafızadan izleme,

– Abone olunan kanalların son videolarını otomatik olarak indirme.

YouTube Premium Türkiye, tüm bu hizmetleri 4 farklı pakette sunuyor. Tüm paketlerin ilk 3 ayı tamamen ücretsiz. Paketler şu şekilde:

– Tek kişilik bireysel abonelik paketi 16.99 TL

– 5 kişilik aile abonelik paketi 25.99 TL

– Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Bireysel) 13.99 TL

– Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Aile) 20.99 TL

About Author

Muhammet Erdoğan hakkında 163 makale
Trabzon Çarşıbaşı Doğumlu. Karadeniz Teknik Üniveristesi Elektronik Bölümü Mezunu. Trabzon'da yaşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*